Edukacja osób dorosłych – dlaczego jest tak ważna?

Edukacja osób dorosłych rozwija się coraz bardziej, ponieważ świadomość ludzi o potrzebie ciągłego doskonalenia własnych umiejętności i wzbogacania wiedzy jest coraz większa.

Edukacja osób dorosłych

W obecnych czasach koncepcja uczenia się przez całe życie (Long Life Learning) jest kluczem do sukcesu. Rozwój nauki, techniki, potrzeba doskonalenia zawodowego, dostosowanie się do zmian ekonomicznych oraz na rynku pracy uświadomiły ludzi, że edukacja jest procesem ciągłym.
Kształcenie dorosłych jest to zbiór wszystkich formalnych i nieformalnych procesów kształcenia, stanowiących przedłużenie lub uzupełnienie wykształcenia nabytego w szkołach.

Edukacja dorosłych to również:

  • kształcenie praktyczne,
  • rozwój umiejętności,
  • wzbogacenie wiedzy,
  • doskonalenie zawodowe
  • nabywanie nowych kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w sposobie zarządzania kapitałem ludzkim przyczyniają się również do ponoszenia przez pracodawców wydatków na szkolenia – inwestycji w kompetencje swoich pracowników.

Jaki cel ma edukacja dorosłych?

Celem edukacji dorosłych jest przede wszystkim:

  • zwiększenie atrakcyjności osób dorosłych na rynku pracy,
  • umożliwienie rozwoju osobistego,
  • wzrost wiedzy i kompetencji
  • dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości rozwoju zawodowego.

Jakie korzyści z edukacji maja dorośli?

Korzyści wynikające z kształcenia rozpatrywać można w kategoriach pożytku dla konkretnej osoby (jednostki) oraz dla firmy w której pracuje. Osoby posiadające w sobie chęć do nauki i zwiększenia własnej wiedzy, potrafią lepiej rozumieć otaczającą ich rzeczywistość, zachodzące w ich pracy zjawiska, zmiany itp. Kształcenie dorosłych powinno więc wynikać przede wszystkich  z własnych potrzeb i oczekiwań osób względem siebie.

Podstawową korzyścią z uczestnictwa w różnego rodzaju formach edukacji przeznaczonej dla osób dorosłych, jest podniesienie własnej atrakcyjności na runku pracy. Dotyczy to zarówno rynku zewnętrznego – dla osób poszukujących zatrudnienia lub lepszej pracy – ale również rynku wewnętrznego – dającego możliwość awansu w aktualnym miejscu zatrudnienia.

Kolejną pozytywną stroną kształcenia jest podniesienie własnych kompetencji, dające możliwość wykonywania bardziej złożonych zadań, awansu czy też wzrostu wynagrodzenia.

Wykorzystywanie edukacji do wzrostu umiejętności i kwalifikacji przyczynia się do zwiększenia satysfakcji z pracy, motywacji do wykonywania obowiązków, a co za tym idzie do samorealizacji.

Najlepszą formą zdobywania nowych umiejętności jest uczestnictwo w szkoleniach. Kursy i szkolenia online dają możliwość zdobywania nowych umiejętności i pogodzenia codziennych zajęć i obowiązków.

© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X