Niezbędnik urlopowicza, czyli jak przygotować się do podróży za granicę

Jak przygotować się do podróży za granicę – niezbędnik urlopowicza

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny, pogoda coraz bardziej rozbudza pragnienia urlopowe. Zapewne jedni z Was już korzystają z wolnego od pracy natomiast pozostali jeszcze plany urlopowo-wyjazdowe mają przed sobą. Urlop to zarówno czas nabrania oddechu od codziennej pracy, ale również możliwość nadrobienia tego na co nie ma czasu na co dzień. Chyba każdy cieszy się kiedy w końcu przychodzi długo wyczekiwany czas na odpoczynek, ale sam wyjazd to nie wszystko, ważne jest również dobre przygotowanie. Co zabrać i o czym warto pamiętać przed podróżą, szczególnie za granicę? Oto kilka wskazówek.

Na początek dokumenty i bilety

Sprawa niby banalna, ale często w szaleństwie przedurlopowym zapominamy o rzeczach najważniejszych. Już na kilka miesięcy przed podróżą warto sprawdzić ważność paszportów ponieważ ich wyrobienie zajmuje trochę czasu. Jest to ważne szczególnie jeśli wyjeżdża się lub przejeżdża przez Państwa nie będące w Unii Europejskiej. Choć na terenie Państw zrzeszonych wystarczy dowód osobisty to warto mieć drugi dokument na wypadek zagubienia pierwszego, aby bez problemu wrócić do kraju.

Dobrze również zrobić sobie skan dowodu osobistego i paszportu oraz wysłać go na swój adres e-mail. Z uwagi na to, że lepiej być przezornym, można również pomyśleć o wydrukowaniu 2 egzemplarzy biletu na samolot i rezerwacji wycieczki, chowając je w różne miejsca.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Planując wyjazd wakacyjny planujemy również dobrą zabawę poprzez odpoczynek oraz zwiedzanie nowych zakątków. Pamiętajmy, że wypadki chodzą po ludziach i szczególnie na wyjazd zagraniczny warto się dodatkowo ubezpieczyć. W odniesieniu do kosztów całego wyjazdu ten wydatek nie będzie wielkim uszczerbkiem na budżecie, a może wiele ułatwić w różnych nieplanowanych sytuacjach. Na rynku oferowanych jest wiele ubezpieczeń dlatego przed wykupieniem polisy uważnie przeczytaj jej warunki oraz sprawdź co zawiera. Możesz skorzystać z pomocy specjalistów biur ubezpieczeniowych, którzy dopasują polisę do charakteru Twojego wyjazdu.

Bez elektroniki ani rusz

W wielu miejscach na świecie można już teraz kupić ładowarki pasujące do większości telefonów, ale aby nie tracić czasu i pieniędzy na poszukiwania warto wpisać sobie tą pozycję na listę. Warto mieć również ze sobą dodatkowy, najprostszy telefon, który długo wytrzyma na jednym ładowaniu baterii, a najcenniejszą elektronikę trzymać w wodoodpornym etui. Można oczywiście zaopatrzyć się również w ładowarki solarne czy powerbank co także może uratować w wielu sytuacjach.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci i nowinki elektroniczne to na rynku istnieje wiele gadżetów posiadających lokalizator GPS. Taka „zabawka” może bardzo ułatwić odnalezienie dziecka gdy niepostrzeżenie zniknie nam w tłumie turystów i uniknąć dodatkowych stresów.

Wyjazd wakacyjny powinien być odpoczynkiem od wirtualnego świata, ale dostęp do Internetu również może być w wielu sytuacjach niezwykle pomocny, chociażby w momencie kiedy trzeba znaleźć możliwość powrotu z wycieczki do hotelu.

Czas na ubranie, obuwie i kosmetyki

To zawsze najtrudniejszy punkt przygotowań do podróży… Co spakować żeby nie przesadzić ani w jedną ani w drugą stronę. Nawet jeśli wybieramy ciepłe kraje to oprócz stroju kąpielowego oraz letniej odzieży warto jednak zabrać ze sobą coś przeciwdeszczowego oraz coś na chłodniejsze dni. Pogoda lubi płatać figle. Nie zapomnij również o nakryciu głowy i kremie z filtrem, aby na miejscu nie przepłacać.
Planujesz zwiedzanie – wygodne obuwie to podstawa, odciski na stopach mogą zepsuć pozostałą część urlopu. Kosmetyczkę przygotuj w typowym minimalizmie – nie zabieraj całej butelki szamponu czy żelu do kąpieli, w drogeriach dostępne są małe pojemniki, do których możesz przelać wystarczającą na pobyt ilość.

Plan wypoczynku

Jeśli plażowanie i bierny wypoczynek to nie dla Ciebie, warto pomyśleć o przewodniku albo prześledzeniu odpowiednio wcześniej Internetu i ustaleniu sobie planu atrakcji. Podręczny słownik lub dostęp do odpowiednich aplikacji może przydać się w kontakcie z tubylcami gdyż język angielski nie we wszystkich krajach cieszy się popularnością.

Wakacje to również idealny czas na nadrobienie zaległości, których nie możemy realizować podczas codziennych obowiązków. Może to być czytanie książek czy też zwiększenie swoich kwalifikacji dzięki dostępnym przez Internet kursom i szkoleniom.

Mini apteczka

Aby niespodziewane dolegliwości zdrowotne nie pokrzyżowały planów koniecznie przygotuj do bagażu kilka leków-niezbędników. Mogą przydać się preparaty na zatrucia pokarmowe, leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, coś na katar czy gardło. Priorytetem są również specyfiki na ukąszenia komarów czy innych owadów oraz na poparzenia słoneczne – to zawsze warto mieć pod ręką – szczególnie jeśli odpoczywamy z dziećmi.

Szczepienia  – obowiązkowo w krajach egzotycznych

Wyjazd wakacyjny w kraje egzotyczne to również obowiązek zaznajomienia się z obowiązującymi w tych miejscach szczepieniami, a ich zakres powinien być ustalony na specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Najlepiej zgłosić się do lekarza na co najmniej 1,5-2 miesięcy przed wyjazdem.

Nie pakuj się na ostatni moment

Pakowanie się na hurra stwarza duże niebezpieczeństwo, że coś może umknąć. Najważniejsze rzeczy, które trzeba spakować na koniec warto spisać sobie na kartce. Jeśli lecisz samolotem konieczne pamiętaj o kontroli wagi bagażu, aby uniknąć niespodzianek na lotnisku.

Ostatni szlif

Jeśli planujesz zwiedzanie muzeów, zamków czy tym podobnych obiektów, warto, jeśli to możliwe, wykupić sobie bilety online, będąc jeszcze w domu, aby nie tracić czasu na stanie w gigantycznych nie raz kolejkach do kasy. Przed wyjazdem sprawdź również ostrzeżenia dla turystów na stronie MSZ oraz spisz numery alarmowe do ambasady.
Choć mamy czasy, że prawie wszędzie można płacić kartę, telefonem czy innymi metodami warto jednak na wyjazd wakacyjny zabrać ze sobą nieco pieniędzy, aby przy większych wydatkach nie tracić na przewalutowaniu.

Wymarzony urlop i pełen relaks zależy w dużej mierze od porządnego przygotowania, dlatego warto poświęcić temu trochę czasu, aby później cieszyć się już tylko upragnionym wypoczynkiem bez zbędnych niespodzianek.

10 czerwca 2019
© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X