Pasja dziennikarska – klucz do sukcesu

Pasja dziennikarska – klucz do sukcesu w zawodzie dziennikarza

Zawód dziennikarza jak wiele innych nie należy do łatwych. Jak w każdym zawodzie i tu wyróżnić możemy złych i dobrych dziennikarzy. Dziennikarzy dla których jest to praca z pasją lub też takich, którzy jedynie tworzą suche notatki prasowe. W zawodzie tym pracują osoby zarówno po studiach dziennikarskich jak i po biologii, historii, czy socjologii. W pracy dziennikarza liczy się przede wszystkim dociekliwość, pomysłowość, a niezwykle pomocne może być właśnie zainteresowanie w jakieś konkretnej dziedzinie, dlatego do wykonywania tego zawodu studia dziennikarskie nie są niezbędne.

Brak pasji, a utrata zaufania

Zawód dziennikarza, który wykonywany jest bez pasji hobbistycznej ostatecznie może skończyć się utratą zaufania wśród odbiorców. Jest to praca którą trzeba pokochać, aby działać wciąż z nowymi, ciekawymi pomysłami i duża dawką adrenaliny. Oznacza to przede wszystkim ciągłe doskonalenie się w różnych dziedzinach poruszanych tematów dziennikarskich, zarówno sportowych, informacyjnych, ekonomicznych jak i w formach pisania – reportaż, wywiad, sprawozdanie. Dziennikarze bez pasji w efekcie swojej pracy mogą kształtować nieco zakłamaną powszechną świadomość z uwagi na brak odporności na propagandę.

Ciekawość świata – klucz do sukcesu

Podejmując się wykonywania zawodu dziennikarza warto zastanowić się dlaczego właśnie ten, a nie inny. Ciekawość świata i wewnętrzna chęć do pracy to podstawa do tego, aby była to praca z pasją. Wymagania stawiane dziennikarzowi to ciągłe poszukiwanie nowych informacji, relacji, które nie zawsze zaspokajają oczekiwania czytelników, widzów czy słuchaczy. Osoby w tej grupie zawodowej które zajmują się jedynie klepaniem suchych notatek, pracujące bez powołania mają nikłe szanse na odniesienie sukcesu.

Dziennikarstwo dobre i złe

Dobry dziennikarz to oczywiście taki, który nie tylko opisuje wydarzenie suchym tekstem, ale wdraża do niego również elementy tłumaczące jego przyczynę. Złe dziennikarstwo, dla przeciwwagi nie zawiera w sobie żadnego związku czy odniesienia do kontekstu historycznego, a tylko samą notatkę prasową. Sam pomyśl, których rodzaj pisanych tekstów dziennikarskich bardziej zachęca Cię do czytania?

Zaspokojenie ciekawości odbiorców

Decydując się na zawód dziennikarza warto się zastanowić czy chce się wykonywać tą pracę z satysfakcją czy ważne jest tylko przetrwanie i korzyści zarobkowe. Szablonowe pisanie tekstów nie przyciągnie nam odbiorców, a dodatkowo skupienie się jedynie na pisaniu kronik policyjnych czy sprawozdań z sesji miejskich przez całe życie, ostatecznie może doprowadzić do wypalenia zawodowego i okazać się nudne. Ciekawość odbiorców zaspokojona może być jedynie przez dostarczenie wiedzy przyczynowej, a nie tylko suchych faktów.

Postaw na ciągłe doskonalenie się

Jak w większości zawodów, tak również i w dziennikarstwie, kluczem do sukcesu w wykonywanym zawodzie jest praca z pasją i zaangażowanie, a ponadto podstawowa wiedza kształtująca umiejętności niezbędne do wykonywania powierzonych zadań, którą można zdobyć dzięki dostępnym na rynku szkoleniom przygotowującym do zawodu dziennikarza.

10 czerwca 2019
© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X