Jak przygotować się do powrotu na rynek pracy po dłuższej przerwie?
Dłuższa nieobecność na rynku pracy może być spowodowana różnymi sytuacjami życiowymi. Mogą to być problemy zdrowotne, urlop macierzyński, wychowawczy, opieka nad chorą osobą, zmiana miejsca zamieszkania, zwolnienie z pracy czy przekwalifikowanie się. Bez względu na to jaki jest powód naszej przerwy w pracy musimy być świadomi, że im będzie dłuższa tym trudniej nam będzie odnaleźć się na wciąż zmieniającym się rynku pracy.
Nie zwlekaj więc i jak najszybciej w miarę swoich możliwości stwórz plan powrotu do pracy i małymi krokami, ale z konsekwencją wdrażaj go w życie.
Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony, znajdź swoją wartość!
Dobry plan powrotu do świata zawodowego rozpocznij od analizy siebie samego, swoich predyspozycji do bycia wartościowym pracownikiem. Tego jakie masz kompetencje, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, co umiesz, co lubisz robisz i w jakim kierunku chcesz się rozwijać? Czy lubisz pracować z ludźmi czy raczej w samotności? Jakie są czynniki motywujące Cię do pracy? Czy znasz jakieś języki obce? Jakie masz sukcesy na swoim koncie? Analizując powyższe czy to samodzielnie czy z pomocą doradcy zawodowego poznasz swoje mocne strony oraz obszary, nad którymi jeszcze musisz popracować.
Opracuj perfekcyjne CV
Wzory efektownych i przede wszystkim atrakcyjnych dla pracodawcy dokumentów aplikacyjnych znajdziesz w Internecie. Są tam gotowe szablony, a nawet firmy które zrobią to za Ciebie. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu, aby później zbierać profity.
Dłuższa przerwa w pracy powoduje, że w CV widnieje czasowa luka, w której nie ma żadnych dokonań zawodowych, nowych kwalifikacji czy umiejętności. W takim przypadku, aby odwrócić uwagę od luk można zamiast chronologicznego CV, przygotować funkcjonalne. Oznacza to, że zamiast wyliczania doświadczenia wg dat, opisz je tematycznie na przykład: „doświadczenie w administracji”, „doświadczenie w obsłudze klienta” itp. Pozwoli to zawrzeć informacje zarówno o faktycznym zatrudnieniu jak i zajęciach dodatkowych, wolontariacie czy. W czasie przerwy zawodowej warto również zdobywać nową wiedzę czy też nowe umiejętności. Z pomocą przychodzą kursy i szkolenia online. Ukończenie kursów i zdobycie odpowiednich certyfikatów pozwoli zapełnić powstała lukę w CV.
Informacje wyjaśniające Twoją przerwę w pracy (urlop macierzyński, zdrowotny czy opieka) możesz opisać w liście motywacyjnym, nie podawaj tego w CV. Doświadczenie i umiejętności uzyskane dzięki trudnej sytuacji życiowej mogą mieć pozytywny wpływ na postrzeganie Ciebie jako przyszłego pracownika.
Zadbaj o swój wygląd
Przerwa w pracy spowodowana urlopem macierzyńskim, wychowawczym, czyli opieką nad dzieckiem sprawiła, że zapomniałaś zadbać o siebie? Widzisz że twój wizerunek nie jest już tak atrakcyjny, a ponadto straciłaś na pewności siebie? Tak, tak, duża część matek uświadamia to sobie po czasie, że w trosce o swoje pociechy zapominają zatroszczyć się o sobie. Dlatego zanim zaczniesz wysyłać swoje dokumenty aplikacyjne, popracuj nad sobą, poczuciem własnej wartości i wyglądem zewnętrznym.
Jeśli dobrze czujemy się we własnej skórze, zarówno psychicznie jak i fizycznie, w rozmowie z przyszłym pracodawcą damy odczuć również większą pewność siebie oraz atrakcyjność jako poszukiwany pracownik. Pierwsze wrażenie często rzutuje na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej.
Zadbaj również o swój wizerunek w Internecie – to teraz główne źródło pozyskiwania informacji o kandydatach do pracy. Wpisując swoje Imię i Nazwisko sprawdź czy nie pojawiają się gdzieś zdjęcia, które mogłyby zepsuć Twój profesjonalny wizerunek. Aby dać się znaleźć pracodawcom, warto założyć konta ze swoim profilem zawodowym na Linkedln i Goldenline.
Następnie zadbaj o swoje włosy, może w końcu wybierz się do fryzjera, popracuj nad odpowiednim makijażem oraz dopasowanym do sytuacji ubiorem. Zainwestuj w siebie! Dziś jest mnóstwo możliwości, aby zrobić to za naprawdę niewielkie pieniądze.
Na koniec profesjonalne zdjęcie do CV. Nie znaczy to, że musisz specjalnie wybierać się w tym celu do fotografa. W tej kwestii też jest wiele możliwości, wystarczy czysta ściana w domu, dobre światło i średniej klasy aparat (np. w telefonie komórkowym) i pomoc drugiej osoby. Wystarczy tylko zdjęcie twarzy i ramion, nigdy nie dodawaj zdjęć całej sylwetki, czy zdjęć z imprezy, plaży lub selfie.
Nabywaj wprawy do pracy, w domu.
Zaangażuj się w poszukiwanie pracy poprzez wprowadzenie codziennej rutyny. Opracuj listę zawodów, w których potencjalnie chciałabyś pracować. Wygospodaruj kilka godzin dziennie poświęcając je na: przeglądanie ofert pracy, tworzenie i wysyłanie dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowanie się do spotkań z potencjalnymi pracodawcami. Twój wysiłek pozwoli Ci nie tylko uzyskać zaproszenie na spotkanie, ale również wyrobi nawyk systematycznego realizowania zadań, ułatwiając tym samym późniejsze odnalezienie się w konkretnej pracy.
Wysyłaj CV mailowo, ale odwiedzaj również firmy, które najbardziej Cię interesują osobiście. Porozmawiaj z pracującymi tam ludźmi, jeśli zwrócisz na siebie uwagę, Twoje CV z pewnością dotrze w odpowiednie ręce.
Wykorzystaj programy aktywizacyjne, które proponują odbycie darmowych kursów i szkoleń oraz płatnych staży z możliwością wejścia na rynek pracy, czy pozyskania środków na otwarcie własnej działalności.
Podziel się planami zawodowymi ze swoimi znajomymi, poczta pantoflowa czasem ma niewiarygodnie skuteczne działanie. Działaj małymi kroczkami, na początek może to być praca dorywcza, na zlecenie czy przy projekcie.
Czas na spotkanie!
Odpowiedz sobie teraz czy z sukcesem wykonałaś wszystkie powniższe działania:
– czy znasz swoje wartości,
– czy posiadasz perfekcyjne CV,
– czy posiadasz korzystny wizerunek zarówno offline jak i online
– czy poświęciłaś czas na sumienne poszukiwanie pracy
Jeśli tak – powinnaś otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. I tutaj również przychodzi czas na perfekcyjne przygotowanie się do spotkania. O tym pisaliśmy już tutaj: Rozmowa kwalifikująca – czy musi być stresująca?
Twoje wysyłki na pewno wcześniej lub później przyniosą pozytywny efekt. Wrócisz na rynek pracy. I co się wtedy może stać?
Bądź przygotowana na chaos domowy.
Powrót do pracy zapewne na początku nie będzie łatwy, ani dla Ciebie ani dla członków Twojej rodziny. Część obowiązków domowych, które zwykle wykonywałaś nie będzie realizowana tak jak zwykle, co zaburzy nieco dotychczasowe funkcjonowanie, a Twoi najbliżsi będą musieli się włączyć do pomocy przy pracach domowych dlatego warto odpowiednio wcześniej to sobie wspólnie przedyskutować i przygotować się na ewentualny chaos.
Aby łatwiej przyzwyczaić się do zmian, przedstaw im korzyści płynące zarówno z wyzwania jakim jest powrót mamy do pracy jak i wyzwań, które będą przed nimi stawiane w związku z tą sytuacją.
Najważniejsze w zmianach życiowych jest pozytywne nastawienie więc brak chętnych do ogarnięcia panującego w domu bałaganu nie powinien tego zmienić. To, że długo nie byłaś aktywna zawodowo, nie może zniszczyć w Tobie poczucia własnej wartości i tego, że jesteś stworzona do czegoś więcej niż tylko wypełnianie prac domowych.