Savoir-vivre przy stole.

Savoir-vivre przy stole – jak zachować się podczas świątecznych spotkań z rodziną?

Coraz większymi krokami zbliżamy się do świąt wielkanocnych, czasu kiedy spotykamy się z rodziną przy świątecznym stole. Czy znane nam są zasady zachowywania się podczas spożywania posiłków w towarzystwie?

Nastąpiły czasy kiedy codzienność przemyka nam w pośpiechu, niewiele rodzin dba o to, aby posiłki spożywać rodzinnie przy stole. Często jemy w pędzie na stojąco w kuchni, czasem na kanapie przed telewizorem bądź nawet wygodnie w łóżku. W ten sposób umykają nam zasady dobrych zachowań przy stole. Przychodzą zaś momenty takie jak wesele, komunia czy właśnie święta kiedy dobre maniery mogą być niezwykle przydatne.

Poznaj kilka wskazówek, które mogą ułatwić przyjemne spędzenie czasu podczas świątecznego śniadania czy obiadu z bliskimi.

Jeśli jesteś gospodarzem spotkania, pamiętaj przede wszystkim o:

  • Odpowiednim przyjęciu gości

Każdego z gości powinno się przywitać w jednakowy sposób oraz pozwolić im jako pierwszym zasiąść do stołu. Gospodarz zasiada do niego zawsze jako ostatni

  • Estetycznym nakryciu stołu

Ładnie przygotowany stół wraz z odpowiednio dobranym nakryciem adekwatnym do przygotowanego menu sprawia, że posiłki spożywane są z większą przyjemnością. A we wszystkim najważniejsza jest estetyka, warto zadbać o przystrojenie (kwiatki, świeczki), ale bez przesady. Nie zapomnij o serwetkach oraz eleganckim obrusie (najlepiej białym).

  • Odpowiednim podaniu dań

Większość dań podaje się zawsze z lewej strony gościa, natomiast zupę oraz napoje podajemy ze strony prawej. Brudne naczynia odbieramy również stroną prawą.

Jeśli jesteś gościem spotkania warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Odpowiednia postawa przy stole – to chyba kwestia, która sprawia wiele problemów.

Przy stole powinno się usiąść w pozycji wyprostowanej opierając się o plecy, natomiast absolutnie nie opierać się o stół oraz nad nim pochylać. Nie wiesz co zrobić z rękami – nie rób z nimi nic! Podczas posiłku nadgarstek lewej ręki możesz oprzeć o krawędź stołu natomiast łokcie trzymaj przy sobie.
Jeśli boisz się o poplamienie ubrania podczas posiłku – wykorzystaj serwetkę rozkładając ją na kolanach. Po skończonym posiłku połóż ją z prawej strony nakrycia, a odchodząc od stołu zostaw na krześle.

  • Sztućce

Według zasady powinny być ułożone w kolejności, dlatego zaczynamy od tych, które znajdują się najbardziej na zewnątrz i w miarę trwania posiłku sięgamy do tych bliżej talerza. Widelec i łyżka służą zarówno do nakładania potraw jak i wkładania kęsów do ust, natomiast nóż do krojenia potraw oraz pomocy przy nabieraniu. Nie powinniśmy również wymachiwać sztućcami podczas rozmowy. Zupę powinno się jeść końcem łyżki, nie bokiem. Jeśli chcemy zjeść ją do samego końca możemy lekko odchylić talerze, ale od siebie, natomiast lepiej nie robić tego wcale.

  • Zachowania w trakcie posiłku

Należy jeść estetycznie i sprawiając przykrości swoim sposobem jedzenia innym. Nie powinno się dmuchać posiłku nawet jeśli jest gorący oraz oczywiście mówić z pełnymi ustami. Nie można podczas spożywania poprawiać fryzury czy makijażu. Posiłek rozpoczynamy dopiero wtedy gdy wszyscy mają swoje porcje przed sobą i to zwykle gospodarz daje znak rozpoczęcia. Warto również tempo jedzenia dostosować do współbiesiadników, aby nie odstawać zbytnio w tyle, ale również nie zostać jako pierwszy z pustym talerzem.

  • Napoje

Podobnie jak w przypadku posiłku znak do rozpoczęcia wypicia np. lampki wina daje gospodarz. Nie powinno się prosić o kolejną porcję alkoholu oraz należy spożywać go małymi łyczkami (wino), a nie wypijać całe na raz. Pragnienie należy gasić wodą nie alkoholem, wcześniej wycierają usta serwetką.

  • Zakończenie posiłku

Po zakończonym drugim daniu nóż i widelec odkładamy równolegle na wzór godziny 5, natomiast łyżkę po spożyciu zupy na talerz będący postawą talerza głębokiego. Przed pójściem do restauracji warto zgłębić wiedzę o informacjach ułożenia sztućców na talerzu ponieważ dla kelnerów jest to tajny szyfr czy posiłek jest skończony czy smakował itd.
Odchodząc od stołu, koniecznie podziękujmy gospodarzowi za przygotowanie posiłku oraz jeśli coś Ci zasmakowało, pochwal to.

Znajomość tych zasad nie tylko może uprzyjemnić spotkania przy stole, ale także ułatwić interakcje społeczne oraz poczucie komfortu bo jak powiedział  Jean Anthelme Brillat-Savarin: ”powiedz mi jak jesz, a powiem ci, kim jesteś”.

Powyższe stanowi jedynie podstawy savoir-vivre przy stole, jeśli chcesz zgłębić tą wiedzę możesz skorzystać z kursu „Organizacja przyjęć okolicznościowych”, który z pewnością ułatwi przygotowanie udanego przyjęcia, na przykład świątecznego oraz wdrożenie odpowiednich zachowań przy stole.

 

16 kwietnia 2019
© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X