Skuteczny negocjator – czy można się tego nauczyć?

Skuteczny negocjator – wrodzona cecha czy wypracowana umiejętność?

Prowadzenie skutecznych negocjacji to sztuka niezbędna w każdym biznesie, ale również umiejętność, która niezwykle przydaje się na co dzień w życiu prywatnym. Niektóre osoby posiadają wrodzone predyspozycje negocjacyjne co wiele im ułatwia, natomiast zdolność tą można wypracować w toku doświadczeń i nabycia odpowiedniej w tym temacie wiedzy.

Na co dzień praktycznie każdy z nas jest negocjatorem, ale nie każdy posiada wiedzę pozwalającą na skuteczną komunikację interpersonalną. Najlepszy potencjał do skutecznego negocjowania mają dzieci i to u nich warto również dopatrywać się wskazówek.

CECHY DOBREGO NEGOCJATORA

  1. Umiejętność aktywnego słuchania – tylko dobry słuchacz potrafi poznać intencje i potrzeby drugiej strony, dzięki czemu będzie mógł użyć odpowiedniej argumentacji, a w efekcie doprowadzić do satysfakcjonującego obie strony kompromisu. Nieodzownym elementem negocjacji oprócz aktywnego słuchania jest również umiejętność zadawania pytań dlatego ważne jest wypracowanie obu zdolności.
  2. Asertywność oraz odwaga – dobry negocjator potrafi być zdecydowany i pewny co do swoich przekonań. Stawia jasne granice nie naruszając tym samym cudzych, nie ulega manipulacjom oraz stanowczo egzekwuje swoje prawa.
  3. Empatia i szacunek – umiejętność wczucia się w sytuację drugiej strony to jeden z ważniejszych elementów poprowadzenia skutecznej komunikacji. Pozwala ona odkryć różnice pomiędzy Tobą, a pozostałymi osobami oraz odmienność postrzegania rzeczywistości. Cecha ta ułatwia zrozumienie stanowiska drugiej osoby, celu, do którego dąży oraz budowanie dobrej relacji. Szacunek pozwala uzyskać podobne korzyści, a dodatkowo często bywa odwzajemniony.

Co jeszcze jest bardzo ważne?

  1. Cierpliwość i opanowanie – cechy te niezbędne są w szczególności kiedy gra toczy się o duże stawki pieniężne gdzie ciąży duża odpowiedzialność. Wtedy pojawia się drążenie szczegółów, które znacznie może wydłużyć negocjacje. W tym momencie niezbędne jest opanowanie wiedzy na temat technik negocjacyjnych. Często w takich sytuacjach dochodzi presja, która nie może pozwolić dobremu negocjatorowi na utratę opanowania i nerwowe zachowania.
  2. Umiejętność kreatywnego i elastycznego rozwiązywania problemów – jest to podstawą szczególnie w problematycznych negocjacjach kiedy wszystkie przedstawione rozwiązania nie są możliwe do zaakceptowania. I tutaj również konieczna jest duża wiedza w danym temacie.

Ponadto skuteczny negocjator to taki, który nie przejmuje się tym co mówią inni, lubi rywalizację, a jednocześnie ma niezawodną intuicję oraz posiada nienaganną reputację, jest wiarygodny. Natomiast w osiągnięciu swojego celu konieczna jest przede wszystkim ogromna wiedza na temat drugiej strony jak również obszaru prowadzonych negocjacji oraz narzędzi koniecznych do ich przeprowadzenia.

Przed przystąpieniem do negocjacji warto też zadbać o komfortowe dla obu stron okoliczności i co najważniejsze pozytywne nastawienie, odpowiednią postawę i mowę ciała!

Mamy w społeczeństwie różne typy osobowości dlatego kluczem do sukcesu jest znalezienie złotego środka pomiędzy posiadaną wiedzą, rozumem a emocjami. Inwestycja w swój rozwój zawsze się opłaca dlatego zapraszamy na nowy kurs „Negocjacje w biznesie”, po którego zakończeniu z pewnością skuteczniej będziesz realizował swoje cele w komunikacji interpersonalnej.

Co możesz zyskać dzięki szkoleniu?

– poznasz style i techniki negocjowania

– nauczysz się planować cele i budować strategie negocjacyjne

– poznasz możliwości radzenia sobie z manipulacją oraz budowania zaufania

– nauczysz się przejmować kontrole w trakcie negocjowania

 

25 kwietnia 2019
© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X