Właściciel gospodarstwa agroturystycznego – czy każdy może nim być?

Właściciel gospodarstwa agroturystycznego powinien wykazywać się dużą ilością pozytywnych cech osobowościowych aby przyciągać do siebie turystów.

Właściciel gospodarstwa agroturystycznego – zajęcie dla każdego?

Ludzie zamieszkujący tereny miejskie pełne chaosu i zanieczyszczonego powietrza, pochłonięci na co dzień pracą, korzystaniem z telefonów komórkowych i wszelkich multimediów coraz częściej ciągną w kierunku spędzania wolnego czasu z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

W Polsce osób korzystających z wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych z roku na rok jest coraz więcej. Dzięki różnym możliwościom dofinansowania coraz więcej powstaje też takich miejsc gdzie można odpocząć w spokoju, ciszy w kontakcie z naturą. Ale czy każdy nadaje się do prowadzenia agroturystyki?

Jaki w takim razie powinien być idealny właściciel gospodarstwa agroturystycznego?

Większość turystów pozytywną opinię o miejscu wypoczynku określa po tym jaką zastali tam atmosferę. A dobrą atmosferę tworzą przede wszystkim ludzie i ich cechy.

  1. Pierwszą i jedną z ważniejszych cech dobrego gospodarza powinna być gościnność i życzliwość, czyli stworzenie atmosfery „jak w domu”. Mieszkańcy miast pragną pokosztować zdrowej żywności, specjałów regionu i gospodarstwa, do którego przyjechali jak również poczuć choć przez chwile warunki mieszkania wiejskiego.
  2. Kolejną z nie mniej ważnych cech jest z pewnością zaangażowanie w swoją codzienną pracę. Dzięki tej wartości odwiedzający mają szansę zobaczyć jak naprawdę wygląda życie na wsi i jakie są jego uroki. Współuczestniczenie w życiu gospodarzy może nauczyć wzajemnej wyrozumiałości dla odmiennego stylu życia.
  3. Dobry gospodarz to również dobry organizator. Miejscy turyści na pewno będą zachwyceni zorganizowanym ogniskiem, kuligiem, wycieczką rowerową z poznaniem okolicy, wieczorkiem z regionalnym śpiewem, tańcami i snuciem opowieści o regionie.
  4. Właściciele powinni również być osobami pomocnymi m.in. w zdobywaniu nowych umiejętności jak np. dojenie krowy, zaprzęganie konia czy pieczenie chleba czy pokazaniu możliwości wykorzystania czasu na łonie przyrody.
  5. Doskonały gospodarz to również taki, który zna kulturę i historię terenu, na którym mieszka. Turyści niezwykle ochoczo lubią słuchać różnego rodzaju ciekawostek.

    Jeśli zamieszkujesz tereny wiejskie i odnajdujesz u siebie powyższe cechy może warto pomyśleć skorzystaniu z szansy na rozwój i niezależność, jaką daje prowadzenie własnego miejsca wypoczynku na łonie natury. Tajniki tej działalności możesz odkryć na kursie „Agroturystyka – przedsiębiorczość na wsi”, który prowadzony jest online.

© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X