Zespół pracowniczy – wyzwanie dla menedżera

Zespół pracowniczy – jak stworzyć zgrany team?

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, co jest powodem tego, że suma wybitnych jednostek, tworzy średni lub „marny” zespół…

Z tym problemem spotykamy się w wielu dziedzinach życia… Świetnie można to zaobserwować na przykładzie zespołów piłkarskich na obecnych Mistrzostwach Świata. Grupa znakomitych zawodników, np w drużynach Polski czy Niemiec, mimo zapewnienia optymalnych warunków do pracy, wynagrodzenia, opieki medycznej, nie tworzy na boisku kolektywu tylko sromotnie przegrywa mecz za meczem….

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w teorii gospodarki. Otóż w pracy, grupa jednostek źle dobrana mentalnie zawodowo osiąga zazwyczaj wyniki znacznie  słabsze od oczekiwanych.

Aby pracować wydajnie, zespół pracowniczy musi zostać dobrany odpowiednio nie tylko pod względem umiejętności zawodowych ale również, a może przede wszystkim charakterologicznym.

I to jednak jeszcze często nie wystarcza… Każdy zespół musi mieć swojego lidera, przywódcę, który jest w stanie pociągnąć za sobą i zmotywować zespół do realizacji wspólnego celu. To wszystko kryje się pod hasłem:

Zarządzanie zasobami ludzkimi (ZZL)

Zespół pracowniczy – podstawa dobrze działającej firmy

Rynek pracy obecnie pokazuje dobitne jak najważniejszym zasobem (aktywem) każdego przedsiębiorstwa są jego pracownicy, czyli zespół który ma realizować wytyczone wcześniej cele.

Dużą sztuką jest umieć jednak te zasoby wykorzystać odpowiednio, w taki sposób, aby firma, przedsiębiorstwo, czy też inny zespół działały prawidłowo.

Dlatego tak ważne jest podstaw, technik i sposobów zarządzania pracownikami czyli „zasobami ludzkimi”.

Podstawą dobrego zespołu jest odpowiedni lider, który dobierze sobie ludzi pod względem umiejętności, charakterów i motywacji.

Zespół pracowniczy – zadania lidera

Budowa zespołu to jednak nie jest jednostkowe wydarzenie, a raczej długofalowy proces ciągłego doskonalenia. Dlatego tak ważne dla wszystkich zarządzających zespołem jest nabycie i stała aktualizacja wiedzy, umiejętności i kompetencji. Pomogą w tym np. kursy i szkolenie takie jak: Specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi – kurs online z certyfikatem czy też e kurs Motywacja zespołu

Warto pamiętać, że rozwijać swoją wiedzę trzeba stale. Kursy przez internet są świetną alternatywą m.in. dla wszystkich „zabieganych”, a ich poziom przy wyborze odpowiedniej instytucji szkoleniowej nie odbiega od kursów stacjonarnych, a często je przewyższa.

© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X