Dla początkującego dziennikarza nie ma bardziej beznadziejnej sytuacji, niż patrzenie na niezapisaną kartkę papieru lub pusty ekran, kiedy nieubłaganie zbliża się zamknięcie numeru czyli tzw. „deadline”.
Szef się wścieka, upomina a kartka jak była pusta tak jest…
Taki dziennikarski żółtodziób zastanawia się wtedy, czy nie znaleźć sobie jakiegoś mniej ryzykownego zajęcia – może zarabiać skokami na spadochronie… ” Tak uczucia nowicjuszy popisywał dziennikarz Malcolm F. Mallette z World Press Freedom Committee
Jak to jest że doświadczeni dziennikarze wypuszczają tekst za tekstem z prędkością szybkostrzelnego karabinu maszynowego?
Dziennikarzem może stać się każdy – nie jest ważny wiek, wykształcenie, wygląd. Ważne jest aby posiadać w sobie pewien rodzaj sztuki – właściwie rozumieć znaczenie słów i potrafić układać je w zdania i myśli tak aby prawidłowo i rzetelnie opisywały rzeczywistość.
Doświadczeni redaktorzy mówią, że głównymi cechami profesjonalnego dziennikarza są wrodzona inteligencja i zdolność do układania szczegółów i detali w całość. Ponadto niezbędna jest znajomość zasad i gatunków dziennikarskich. Zapytacie pewnie co ze znajomością języka i gramatyki?
Według specjalistów dobry dziennikarz, ma tak zakorzenione zasady poprawnej ortografii i gramatyki, że działa jak automat pisząc poprawnie nawet wtedy, kiedy deadline’y nieubłaganie się zbliżają.
Dziennikarz postępuje według następującego schematu: pomysł – zebranie danych – analiza faktów – przygotowanie artykułu (newsa, informacji itp.).
Żadna z tych czynności nie będzie wykonana prawidłowo bez stałej, nieprzerwanej nauki, umiejętności komunikowania się i wytworzenia w sobie umiejętności całościowego spojrzenia na sprawę.
Zatem należy zacząć od nauki podstaw, gatunków i technik poprzez odpowiednie szkolenie dziennikarskie np. Dziennikarstwo dla początkujących w Centrum szkoleń MG-edu, a potem nabierać praktyki – pisać, pisać i pisać…