Jak motywować ludzi do pracy?

Motywacja zespołu – trudne zadanie dzisiejszych menadżerów.

Jak motywować ludzi do pracy?

Wielu szefów firm, managerów oraz  kierowników zespołów, od wielu lat boryka się z kwestią, jak motywować ludzi do pracy. Na początku należy zastanowić się czym, tak naprawdę, jest motywacja. Z naukowego punktu widzenia, to stan, w którym dana jednostka jest pobudzana do działania poprzez określoną potrzebę psychiczną lub fizjologiczną. Motywacja do pracy to nic innego, jak chęć zatrudnionego do podejmowania obowiązków zawodowych oraz gotowość na nowe wyzwania.

Szef sam musi wiedzieć, jak motywować ludzi do pracy

Nie ma idealnego rozwiązania na właściwe motywowanie pracowników. Jest to pojęcie, na które składa się szereg różnych czynników. Im więcej ich występuje, tym zatrudniony jest bardziej zmotywowany do podejmowania obowiązków zawodowych i rzetelnego wykonywania swej pracy.

Pierwszym jest niezależność. Żaden pracownik nie lubi być poddawany nieustannej kontroli , która utrudnia samodzielne wykonywanie pewnych działań. Warto pozwalać podwładnym na kreatywność i twórcze podejście do tematu.

Kolejny czynnik motywujący do pracy, to oczywiście kwestia finansowa. Brak perspektyw na podwyżkę czy większe płace, a także opóźnienia w wypłatach, powodują, iż pracownicy nie czują potrzeby rzetelnego wykonywania swych obowiązków. Jeśli pragniesz, aby Twoi pracownicy dawali z siebie 100%, to stwórz im takie warunki płacy, by poczuli, iż osiągnęli stabilizację.

Stała praca, to podstawowy czynnik, aktywizujący do pełnego zaangażowania w powierzone obowiązki zawodowe. Rodzaj umowy ma tutaj ogromne znaczenie, jak również okres, na jaki zostaje ona zawarta. Praca bez gwarancji nikogo nie motywuje.

Miła atmosfera oraz brak stresu w miejscu zatrudnienia, to kolejne czynniki, które pobudzają każdą osobę do wydajniejszej i kreatywnej pracy. Firmy, w formie zachęty, oferują swoim pracownikom bonusy, w postaci darmowej opieki medycznej lub karnetów do fitness klubów.

Motywacja zespołu pracowniczego powinna opierać się także na pochwałach oraz stworzeniu możliwości awansu i rozwoju zawodowego. Jeśli pracownik stoi w miejscu, a jego trud włożony w pracę, nie jest doceniany, to szybko ulega on wypaleniu zawodowemu.

Należy pamiętać, iż motywacja do pracy nie może opierać się wyłącznie na składaniu swoim pracownikom pustych obietnic. Dlatego też warto zadbać o to, aby każdy czynnik motywujący przekładał się na realne działania. Jeśli coś ustalamy, to powinniśmy być konsekwentni i dotrzymywać danego słowa.

1 czerwca 2018
© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X