Asertywność – jak mówić o tym co czuję?

Asertywność czyli zdrowe promowane siebie

Asertywność – co to jest?

Asertywność  jest to taki sposób komunikacji i rozmowy, w którym człowiek uprzejmie, otwarcie i stosownie, przedstawia swoje – zarówno pozytywne jak i negatywne – racje, myśli, uczucia, postawy i punkty widzenia  oraz przekonuje do  nich.

Dla niektórych osób asertywność to strategia działania w całym ich życiu.

Asertywność to także autentyczna pewność siebie. To świadome i prawdziwe poczucie własnej wartości oraz umiejętność rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych.

Asertywne zachowanie to umiejętność:

  • Pokazywania uczuć – przedstawiamy własne uczucia w odpowiedniej formie i w odpowiedni sposób.
  • Proszenia – kiedy czegoś potrzebujemy, prosimy o to.
  • Odmawiania – nie mówimy TAK, kiedy chcemy powiedzieć NIE!
  • Przyjmowania odmowy – kiedy ktoś nam czegoś odmawia, nie odczuwamy tego jako swoją porażkę.
  • Krytykowania
  • Chwalenia

Asertywność – do czego mam prawo?

asertywność

Asertywność – czy można się nauczyć bycia asertywnym?

Oczywiście że tak!

Asertywności jak każdej innej umiejętności, którą nabywamy w swoim życiu możemy się nauczyć. Warto poznać podstawowe zasady i techniki zachowań asertywnych, a później systematycznie ćwiczyć i szlifować ich działanie w życiu codziennym.

Asertywności można nauczyć się poprzez stosowanie wybranej lub kilku wybranych technik. Warto poznać ich kilka aby móc dostosować w danej sytuacji taką technikę, która będzie sprawdzała się najlepiej.

Rodzice dobrze wiedzą, że w przypadku negocjacji z dziećmi trudno jest być asertywnym. Nasze pociechy mają swoje zdolności do manipulacji 🙂 W tym przypadku najlepiej sprawdzi się technika tzw. zdartej płyty.

Technika, ta uczy nas wytrwałości w egzekwowaniu swojego punktu widzenia, bez konieczności przedstawiana argumentów i złości. Umożliwia ona uniknięcie pułapek manipulacyjnych i argumentacyjnych, przy jednoczesnym trzymaniu się swojego zdania. Podstawą tej techniki asertywnej jest stałe powtarzanie, raz za razem, tego, co chcę osiągnąć, jednakże bez nerwów, wściekłości i bez krzyku.

Jeśli chcesz poznać inne techniki asertywnego zachowania i zasady jak je stosować zapraszamy do lektury na szkoleniu online Akademia samodoskonalenia. Oprócz wiedzy z tego zakresu zwiększysz własne umiejętności komunikacyjne oraz nauczysz się panować nad stresem.

© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X