Najczęściej popełniane błędy w CV

3 największe błędy w CV

Duża część kandydatów przygotowujących dokumenty aplikacyjne, starając się o zdobycie nowej pracy myśli, że potrafi stworzyć dobre CV. Jednak po czasie okazuje się, że mimo wysyłania sporej ilości życiorysów, zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne wcale nie jest tak wiele. Nasuwa się wtedy pytanie dlaczego mimo posiadania wymaganych umiejętności i doświadczenia nie zostaję zauważony przez potencjalnych pracodawców? Gdzie tkwi problem? A no właśnie w stworzeniu profesjonalnego CV, które przyciągnie, a nie odciągnie uwagę. Jakich najważniejszych błędów należy unikać, aby nie zostać odrzuconym we wstępnej selekcji?

  1. Zbędne informacje, które warto usunąć z CV

Idealne CV powinno zawierać tylko najważniejsze i przydatne informacje dla pracodawcy. Wprowadzanie do tego dokumentu zbędnych szczegółów może jedynie zniechęcić do przeczytania go w całości. Dlatego zrezygnuj z zamieszczania takich informacji jak:

– miejsce urodzenia,
– nazwisko panieńskie,
– obywatelstwo
– stan cywilny czy cytaty
– data urodzenia
– imiona rodziców, dzieci
– komentarze o poprzednim pracodawcy
– doświadczenie niezwiązane z przedstawioną ofertą
– informacje o szkole podstawowej
Są to informacje nie mające żadnych korzyści dla pracodawcy.

  1. Błędy, chaos czy nieprawidłowy format pliku

Pojawiające się błędy ortograficzne mogą zrobić naprawdę złe wrażenie, szczególnie na osobie, który jest na tym punkcie wrażliwa. Aby tego uniknąć zawsze przed wysłaniem dokumentu daj go drugiej osobie do przeczytania, samemu możesz tych błędów nie zauważyć. Warto zadbać również o uporządkowanie chronologiczne i przejrzystość CV. Różne style i rozmiary czcionek, różne kolory, niewyraźny szablon – te błędy w CV mogą przedstawić nas jako osobę niechlujną i chaotyczną.

Ponadto, wysyłając CV drogą mailową, aby uniknąć problemów z otwarciem dokumentu czy rozsypaniem tekstu, najlepiej zapisywać go w formacie pdf. Niedopilnowanie tego punktu może spowodować, że nawet najlepiej dopracowane CV nie zostanie przeczytane.

  1. Uniwersalne CV, zdjęcie z wakacji, zabawny adres mail

Powyższa grupa to kolejne błędy w CV, które już na wstępnej selekcji mogą spowodować odrzucenie przez rekrutera dokumentu bez wczytywania się w szczegóły. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne CV. Warto spojrzeć z perspektywy pracodawcy, jakie korzyści jako potencjalny pracownik możesz przynieść firmie i wybrać te kompetencje i doświadczenie, które mogą być przydatne na konkretnym stanowisku. Z każdej poprzednio wykonywanej pracy możemy wynieść umiejętności potrzebne na nowym stanowisku.

Karygodnym błędem, często popełnianym wśród kandydatów jest dodanie niewłaściwego zdjęcia. Wysyłanie aplikacji ze zdjęciem zrobionym na wakacjach lub podczas imprezy może wyróżni spośród tłumu, ale z pewnością nie przełoży się na profesjonalizm oraz uznanie, a co za tym idzie zdobycie pracy.

Podstawowym błędem jest również podanie nieprofesjonalnego adresu email zawierającego ksywkę ze szkoły, pieszczotliwy pseudonim itp. Są to adresy nadające się do korespondencji ze znajomymi i potencjalnego pracodawcę mogą jedynie rozbawić a zarazem zniesmaczyć, a siebie oznaczysz jako niepoważnego. Na potrzeby rekrutacji koniecznie załóż profesjonalny adres email taki jak np. imię.nazwisko [@] domena.pl

Dobre, a przede wszystkim profesjonalne CV to takie, które jest odpowiedzią na wymagania stawiane przez pracodawcę oraz jego oczekiwania wobec potencjalnego pracownika. Aby zwiększyć szansę na zaproszenie do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba najpierw swój wizerunek przedstawić za pomocą bezbłędnego CV, a to już zmusza nas do intensywnej pracy.

 

© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X