Czy praca przedstawiciela handlowego jest dla każdego?

Jakie umiejętności i cechy osobowości powinien mieć dobry handlowiec?

Zawód handlowca wiąże się nieodmiennie z kontaktem z drugim człowiekiem. Bez otwarcia na świat i innych ludzi niezmiernie trudno będzie odnieść sukces w tym zawodzie.

Handlowiec (zwany często z angielskiego Sales Representative), jest przede wszystkim… sprzedawcą. Oferuje klientowi produkt „uszyty na miarę” jego potrzeb, a  zadowolenie klienta stoi zawsze na pierwszym miejscu. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest oddany firmie i wierzy w produkt, który oferuje.Cechy dobrego handlowca

Do głównych zadań przedstawiciela handlowego należy między innymi kontakt z klientem, przedstawienie cech produktu, stworzenie oferty według potrzeb klienta, negocjacje i podpisanie umowy. Jest zorientowany na cel, ale utrzymuje również długotrwałe, dobre kontakty z klientem.

Ważnym krokiem w odpowiedzi na pytanie: czy nadaję się na przedstawiciela handlowego? Jest poznanie samego siebie. Należy  sobie odpowiedzieć kim jestem? jakie są moje silne i słabe strony? Trzeba poznać odpowiedź na to, jakie swoje cechy uważam za ważne i wartościowe, które zaś cechy znam i akceptuję, ale z rozmysłem ich nie wykorzystuję? Czy moje podstawowe cechy zgadzają się z profilem osobowościowym handlowca? Czy chcę się stale rozwijać, pracować nad sobą i zdobywać nowe kompetencje i umiejętności? Na końcu trzeba jeszcze zadać sobie najważniejsze pytanie: czy taka praca będzie mi sprawiać radość?

Aby otrzymać odpowiedź na te pytania spróbujmy zrobić taki osobisty, mały przegląd sukcesów i porażek z ostatnich miesięcy lub lat. Pomóc nam mogą również reakcje i opinie naszego otoczenia, możemy również porównać kluczowe kompetencje osobowościowe handlowca z naszymi cechami osobistymi, aby sprawdzić na ile są zgodne, a na ile się rozmijają?

Jeśli analiza własnej osobowości dała wynik pozytywny, teraz należy zadbać o rozwój kompetencji zawodowych – najlepiej na kursach i szkoleniach.

Pomagamy zrobić pierwszy krok oferując kursy przez internet „Skuteczna sprzedaż – jak być dobrym przedstawicielem handlowym” – wprowadzający w obowiązki zawodowe oraz „Akademia samodoskonalenia” – poprawiający umiejętności miękkie typu komunikacja czy asertywność.

© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X