Urzędnik doskonały – jaki jest idealny pracownik samorządowy
Głównym obowiązkiem pracownika samorządowego jest dbałość o dobry wizerunek jednostki publicznej, w której pracuje, a także dbałość o wykonywanie zadań publicznych. Zadania powinien wykonywać uwzględniając dobre interesy Państwa oraz indywidualnych obywateli. Jaki więc powinien być doskonały urzędnik?
Patrząc od strony interesantów powinna to być osoba na pewno uprzejma, życzliwa, chętna do pomocy w rozwiązywaniu problemów i zaangażowana w to co robi, czyli odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Najważniejsze cechy takiego pracownika to:
- komunikatywność
- umiejętność diagnozowania potrzeb interesantów i dobierania odpowiednich rozwiązań
- cierpliwość oraz wyrozumiałość
- umiejętność aktywnego słuchania
- sprawność oraz sumienność w działaniu
- umiejętność zrozumiałego przekazywania informacji
Każdy z nas zapewne chciałby również, aby taka osoba była kompetentna, wiarygodna i cieszyła się schludnym wyglądem oraz wysoką kulturą osobistą, ponieważ pierwsze wrażenie jest często naszą opinią o pracowniku, rzutującą na dalszą współpracę.
Obowiązkami pracownika jednostki publicznej jest również:
- przestrzeganie przepisów prawa
- sumienne i bezstronne wykonywanie zadań urzędu
- zachowywanie tajemnicy państwowej i służbowej
- godne zachowanie w pracy i poza nią
Dlatego też każda osoba zatrudniona na stanowisku pracownika samorządowego powinna posiadać niezbędną wiedzę merytoryczna oraz związaną z etyką tego zawodu. To na jej podstawie klienci oceniają czy urzędnik jest kompetentny i pomocny czy nie. Badania[1] oceny pracy urzędników administracji samorządowej wskazują, że najważniejsza dla interesantów jest szybkość obsługi oraz kompetencje i profesjonalizm urzędników.
Zakres tematyki prawa administracyjnego jest bardzo szeroki dlatego jednostki samorządowe posiadają swoje działy/referaty, w których pracownicy powinni doskonale znać wszystkie przepisy i procedury związane z załatwieniem tam spraw przeciętnego obywatela. Aby dobrze przygotować się do pracy na takim stanowisku każdy przyszły pracownik powinien niezaprzeczalnie przyswoić potrzebną wiedzę. Wychodząc naprzeciw, każdy kto ubiega się o pracę w urzędzie gminy, miasta czy powiatów może bez problemu podjąć szkolenie „Pracownika administracji samorządowej” dostępne w naszej ofercie, a tym samym zapewnić sobie lepszy start. Zapraszamy https://platforma.mg-edu.pl/course/pracownik-administracji-samorzadowej/
[1] Informacja na podstawie raportu końcowego w ramach projektu „Zdiagnozowanie potencjału administracji samorządowej” zaprezentowany 8 października 2010 r., podczas konferencji „Skuteczny i efektywny samorząd terytorialny”.