9 powodów, dla których warto być asertywnym

Dlaczego warto być asertywnym?

Asertywność to cecha niezwykle przydatna i ułatwiająca życie cecha, zarówno na stopie prywatnej jak i zawodowej. Niestety powiedzenie pewnego oraz zdecydowanego „NIE” z jednoczesnym zachowaniem szacunku dla drugiej osoby sprawia wielu ludziom nie lada problem. Osoby takie żyją pod dyktando innych tylko dlatego, że paraliżuje ich strach przed tym co się stanie jeśli nie zachowają się asertywnie.

Dlaczego jednak warto być asertywnym i „nie dać sobie w kaszę dmuchać”, przekonajcie się.

Asertywność – co to jest?

Według definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego asertywność to „umiejętność wyrażania własnych uczuć, opinii, pragnień w sposób adekwatny, otwarty i pozbawiony lęku, a zarazem respektujący uczucia i postawy innych osób”. Osoba asertywna wyraża szacunek dla zdania drugiej osoby, ale oczekuje również w zamian respektowania swoich praw, potrzeb i oczekiwań. Domaga się tego lecz nie kosztem drugiego człowieka. Asertywność, która jest dobrze prowadzona może stać się przyjemna dla obu stron, bo czasem trudno lubić osoby, które na wszystko się zgadzają i nie mają własnego zdania.

9 powodów, dla których warto być asertywnym

  • Odzyskanie kontroli nad własnym życiem – korzystając z asertywnych zachowań żyjesz według własnego planu, w zgodzie ze swoimi wartościami, realizujesz własne marzenia, a nie działasz tak jak chcą tego inni.
  • Wyznaczanie granic, których nie chcesz aby były przekraczane – nie lubisz kiedy ktoś tzw. wchodzi z butami w Twoje życie i narusza Twoją intymność? Ustal sobie granice, których inni nie będą mogli przekroczyć.
  • Przyjaciele będą liczyć się z Twoim zdaniem – osoba, która zawsze na wszystko się zgadza, zwykle nie jest lubiana przez społeczeństwo. Jeśli nie masz własnego zdania z czasem staniesz się nieatrakcyjnym partnerem do rozmów i współżycia społecznego być asertywnym
  • Uprzyjemnisz sobie kontakty z szefem – asertywność w kontaktach z ludźmi zdecydowanie ułatwia codzienną komunikację oraz ogranicza występowanie niepotrzebnych nieporozumień i spięć. Strach przed utratą pracy paraliżuje przed podjęciem rozmowy z szefem o nadmiarze obowiązków, które prowadzą do wyczerpania lub nie wchodzą w Twój zakres. Jednak jeśli jest to człowiek odpowiedzialny wysłucha Cię i z pewnością doceni Ciebie jako człowieka pewnego siebie, który nie daje się wykorzystywać i poniżać na każdym kroku i jest dobrym partnerem do dyskusji.
  • Poprawisz relacje z partnerem życiowym – każdy związek niewątpliwie jest pracą zespołową i wymaga efektywnej komunikacji. Aby zbudować silną więź potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa, wzajemnej pomocy, czułości, ale niezbędna będzie również asertywność. Klucz do sukcesu to opanowanie odpowiedniej sztuki konwersacji z zachowaniem szacunku dla bliskiej osoby, nie prowadząc do konfliktu. Jeśli chcesz umiejętnie korzystać ze swoich praw, ale nie przekraczać przy tym cudzych, asertywność to idealny na to sposób.
  • Zakupy nie będą wywoływały zdenerwowania – ile razy wracając z zakupów byłaś wręcz sfrustrowana tym, że nie kupiłaś tego co chciałaś albo sprzedawczyni wcisnęła Ci więcej niż oczekiwałaś. Aby uniknąć sytuacji wewnętrznego napięcia i zdenerwowania wystarczy wyćwiczyć umiejętność uprzejmego, a zarazem zdecydowanego wyrażania swoich potrzeb. Dobry sprzedawca nie na razie się na niezadowolenie ze strony klienta.
  • Zachować własną wartość i zdobędziesz szacunek – najbardziej korzystny będzie szacunek wśród kolegów/koleżanek z pracy bo to z nimi spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. To z nimi pracujesz, ale też rozmawiasz, żartujesz, pijesz kawę i mimo, że bycie posłusznym i wartościowym to wartościowe cechy, nie można dać się zastraszyć oraz przytłoczyć zleconymi zadaniami. Jeśli tutaj komunikacja będzie oparta na solidnych argumentach, bez pretensji czy krzyków, praca będzie miejscem gdzie chodzi się z przyjemnością.
  • Od fryzjera wyjdziesz zawsze z zadowoleniem – nierzadko właśnie w spotkaniu z fryzjerem brakuje nam asertywnych zachowań, czego efektem jest niezadowolenie trwające do czasu aż włosy odrosną. Dlatego wchodząc do salonu zawsze otwarcie wyrażaj swoje potrzeby związane z tym czego oczekujesz od fryzjera nie dając się zmanipulować w przypadku kiedy jesteś pewna, że w proponowanej fryzurze nie będzie czuła się dobrze. Jeśli efekt końcowy pracy stylisty nie jest dla Ciebie zadowalający powinnaś również to zakomunikować, wtedy zawsze jest szansa na wprowadzenie poprawek i uzyskanie zadowolenia. Można też skorzystać z odmowy to zapłaty jeśli efekt jest nie do przyjęcia.
  • Uchronisz się przed niebezpieczeństwami – asertywność pomaga również uniknąć konsekwencji, które mogły by być dla nas szkodliwe lub niekorzystne. Dlatego nie daj się obciążać nadmiarem obowiązków w pracy, nie pozwól wykorzystywać się przez swoich bliskich, nie narażaj się na straty finansowe niechcianymi zakupami czy niezadowalającą fryzurą. To wszystko może prowadzić to strat na zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Czy warto być asertywnym?

W tych wszystkich powyższych przypadkach mówienie „nie” możliwe jest tylko jeśli potrafimy również mówić „nie” wewnętrznie. Jeśli mówiąc do siebie potrafimy odrzucić wszystko co nas niszczy, budzi lęk, wątpliwości, depresję, nieufność i co nie pozwala nam na naturalny, szczery uśmiech i  bycie po prostu sobą. Dzięki postawie asertywnej możemy uniknąć w naszym codziennym życiu wielu niezręcznym i kłopotliwych sytuacji. Wymaga to wysiłku i silnej motywacji, ale przekonasz się, że warto. Jeśli zechcesz wypracować tą cechę poczujesz się człowiekiem szczęśliwym i spełnionym bez frustracji i ciągłego niezadowolenia. Zrób pierwszy krok i skorzystaj z kursu samodoskonalenia, ćwicząc techniki asertywności i poprawiając umiejętności interpersonalne.

3 października 2019
© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X