Savoir vivre w pracy i życiu codziennym pomaga czy utrudnia?

Savoir vivre, czyli zasady dobrego wychowania to dla niektórych zbiór nakazów i zakazów przez, które czują się nieco skrępowani. Tylko nieliczni uświadamiają sobie jak bardzo znajomość tych zasad, a przede wszystkim wprowadzanie ich w życie może ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie. Dobre maniery niezbędne są zarówno w życiu prywatnym jak i w sferze zawodowej. Stosowanie się do wyznaczonych reguł może dać nam wręcz pouczcie bezpieczeństwa i zapewnić świadomość naszej wartości.

W sferze dobrego wychowania nie ważny jest status społeczny ani zamożność, ale to co wynosimy z domu i jak odnosimy się do drugiego człowieka. Kultura osobista obejmująca odpowiednią mimikę, sposób bycia i zachowania w określonych sytuacjach oraz życzliwość wobec innych z pewnością ułatwi nam nawiązywanie relacji i załatwianie różnych spraw w każdej dziedzinie życia.

Jak więc odnaleźć się w tym całym zbiorze reguł i zasad? Najważniejsze są podstawy…

SAVOIR VIVRE W PRACY

Znajomość reguł w miejscu pracy może ułatwić swobodną, a przede wszystkim efektywną komunikację zarówno z przełożonymi jak i współpracownikami, a co za tym idzie przyjazną i „zdrową” atmosferę.

Odpowiednie powitanie na początek

Każdy spotykany na Twojej drodze człowiek zasługuje na powitanie niezależnie czy jest to szef, kolega z pracy czy pani sprzątaczka. Nie traktuj ludzi jak powietrze! Taki gest nie dość, że wiele ułatwia w relacjach to również nam samym daje lepsze samopoczucie. Najbardziej odpowiednim zwrotem w miejscu pracy jest oczywiście „Dzień dobry”, zwłaszcza do przełożonego. Zwroty mniej formalne jak np. „witam” czy „cześć” powinno stosować się tylko w sytuacjach typowo koleżeńskich lub do osób zajmujących niższe pozycje względem nas.

 

Zawsze się uśmiechaj

Twoje problemy prywatne nie powinny się przekładać na życie zawodowe, dlatego mimo, że nie masz dobrego humoru staraj się tego nie okazywać i zawsze się uśmiechać, zobaczysz, że w ten sposób uda się więcej załatwić.

 

Zadbaj o dobry wizerunek

Twój strój świadczy nie tylko o Tobie, ale wpływa również na wizerunek firmy dlatego ważne jest, aby dostosować go do ogólnie panujących zasad i charakteru pracy. Jeśli pracujesz na stanowisku sekretarki będzie to raczej strój formalny, nie wyzywający, nie zwracający uwagi. Jeśli Twoją przełożoną jest kobieta powinnaś również dopasować się w taki sposób aby można było rozpoznać kto jest szefem, a kto sekretarką.

 

Zachowaj dyskrecję bądź asertywny

Zarówno w pracy jak i w innych grupach zawiązują się bliższe relacje bądź nieprzyjaźnie. Na płaszczyźnie zawodowej warto zachować dyskrecję i lojalność i nie dać się wplątać w żadne kółeczka plotkarskie, jednocześnie nie izolując się zbytnio. Przydatną cechą w relacjach z innymi jest również asertywność, czyli umiejętne wyrażenie swoich poglądów i uczuć, zachowując przy tym własne granice i szanując granice innych ludzi.

 

Porządek na stanowisku pracy

Nieodparta zasada „jaki bałagan masz na biurku taki w głowie” często wpływa na postrzeganie nas zarówno przez klientów jak i szefa. Zachowaj porządek w swoim miejscu pracy, a artystyczny nieład przenieś do swojego zacisza domowego.

To tylko niektóre z wielu zasad mających zastosowanie w etykiecie pracy. Każdy rozpoczynający nową pracę chce pokazać się z jak najlepszej strony. Ze względu na to, że na początek jest obserwowany zarówno przez współpracowników jaki i klientów, umiejętność stosowania zasad savoir vivre może być na wagę złota.

SAVOIR VIVRE W ŻYCIU CODZIENNYM

Większość z powyższych zasad dobrego wychowania sfery zawodowej sprawdzi się z pewnością również w życiu codziennym.
Zasady savoir vivre powinny być nieodzownym elementem naszego życia 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Znajomość tych reguł pozwala trafnie interpretować położenie i emocje innych ludzi. A zrozumienie drugiego oraz zyskana dzięki życzliwości przychylność współrozmówców przyniesie nam satysfakcję i siłę w podejmowaniu nowych wyzwań.

 

 

15 marca 2019
© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X