Agroturystyka – jaki biznes prowadzić na wsi?

Agroturystyka – pomysł na biznes na wsi

Agroturystyka  – wypoczynek na wsi

Turystyka jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Trend ten występuje zarówno w Polsce, jak też na całym świecie. Wolny rynek, otwarte granice, oraz zwiększająca się siła nabywcza Polaków powodują, ciągły wzrost zainteresowania ofertami turystycznymi.

Specyficzna formą turystyki jest wypoczynek na wsi czyli agroturystyka. W natłoku codziennego gwaru, szumu komunikacyjnego i powszechnego pośpiechu, coraz więcej osób szuka kontaktu z naturą. Agroturystyka jest formą ucieczki od zgiełku i hałasu wielkich miast.

Dlatego przed osobami zamieszkującymi na wsi, bądź planującymi się tam przeprowadzić rysuje się ogromna szansa na rozwinięcie własnego biznesu.  Jest nim stworzenie gospodarstwa agroturystycznego lub miejsc odpoczynku na wsi (pensjonatu, gościńca, biwaku itp.).

Agroturystyka – przedsiębiorczość na wsi

Aby realizować się w działalności turystycznej w tym agroturystycznej, trzeba przede wszystkim zastanowić się czy taka forma biznesu jest dla nas odpowiednia. Należy pamiętać, że goszczenie u siebie w domu turystów, angażuje nie tylko nas, ale wpływa na życie całej naszej rodziny.  Dlatego trzeba do tego rodzaju firmy przekonać wszystkich domowników, inaczej możemy być pewni niepowodzenia!

Kiedy już jednak jesteśmy pewni, że agroturystyka i przyjmowanie gości to jest coś co chcemy robić w życiu należy się do tego odpowiednio przygotować.

Jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z turystyką wiejską, musimy przed rozpoczęciem działalności postarać się o zdobycie odpowiedniej wiedzy, kompetencji i umiejętności.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jak otworzyć taką działalność.  Należy poznać zasady, prawa i obowiązki gestorów bazy turystycznej. Przydatne jest także poznać podstawy marketingu, aby kiedy zaczniemy realizować swoje plany turyści nas znaleźli i chcieli do nas przyjeżdżać.

W tym celu warto skorzystać z różnego rodzaju szkoleń, warsztatów i kursów doszkalających.

Obecnie coraz większym powodzeniem cieszą się e kursy, czyli kursy przez internet, na których można zdobyć niezbędną wiedze bez wychodzenia z domu.

Przed otwarciem agroturystyki warto skorzystać m.in. z e kursu  Agroturystyka – przedsiębiorczość na wsi, kursu internetowego ABC Przedsiębiorczości oraz szkolenia online Specjalista ds. marketingu

Warto pamiętać, aby przy wyborze kursów i szkoleń skorzystać z usług sprawdzonych firm, gwarantujących wysoki poziom merytoryczny oraz odpowiednie certyfikaty i zaświadczenia na drukach wg wzoru MEN. Dokumenty  potwierdzające uzyskane kompetencje i umiejętności można wykorzystać do wniosków o dotacje.

© Centrum szkoleń MG-edu. Wszelkie prawa zastrzeżone.

X